15. Jézus és a kisgyermekek (Mk 10:13-16)
Háttér: Jézus idejében a fiúk már nyolc naposan Isten népének részeivé váltak. A gyerekek általános helyzete a társadalomban mégis elég alacsony volt. A görög „pais” szó, amit a gyermekekre használ itt az író, jelenthet bármely korú gyermeket, akár újszülöttet is.
1. Mikor a saját, vagy egy ismerősöd gyermekére nézel, nehéz, vagy könnyű elhinned azt, hogy a hozzájuk hasonlóké az Isten országa? Miért, vagy miért nem?
2. Miért akarhatták ezek az anyák Jézushoz vinni gyermekeiket, habár voltak közöttük csecsemők is, akik még nem is érthették, amit Jézus szólt hozzájuk?
Ha te magad akarnád Jézushoz vinni a gyermekedet, miért tennéd?
Abban az időben – csak úgy mint manapság – miért nem akarta a legtöbb anya Hozzá vinni a gyermekét?
3. Miért nem örültek a tanítványok, mikor odavitték a gyermekeket?
Ez az egyetlen eset, mikor az evangéliumokban arról olvashatunk, hogy Jézus „haragra gerjedt”. Mi késztette erre?
4. Napjainkban, ha valaki a gyermekét Jézushoz viszi, ez azt jelenti, hogy a gyermek kapcsolatba kerül a Bibliával. Miért van az, hogy sokszor még keresztény szülők sem biztosítják, hogy gyermekük otthon, a vasárnapi iskolában, keresztény táborokban halljon a Bibliából?
Gondolj konkrét lehetőségekre, ahogy a gyermekedet, unokádat, ismerősök gyermekét közel tudnád hozni Jézushoz, hogy hallják, amit nekik mondani akar?
5. Miért könnyebb egy gyermeknek bejutni az Isten országába, mint egy felnőttnek?
6. Hogyan fogad egy ajándékot egy gyermek másképp, mint egy felnőtt?
Hogyan fogadja egy gyermek a nagy ajándékot: Jézus barátságát, és a bűnök bocsánatát? És mi a helyzet a felnőttekkel?
7. Képzeld el egy olyan királyságot, ahol csak gyermekek élnek. Miben különbözik ez egy földi királyságtól? (A gondok, a kötelességek terén?)
Mit tanít ez a rész Isten királyságáról?
8. Jézus egy másik alkalommal ezt mondta: „hogy ha a ti igazságotok nem több az írástudók és farizeusok igazságánál, semmiképpen sem mehettek be a mennyeknek országába.”(Mt 5:20). Itt azt ígéri, hogy még a gyermekek is bemehetnek. Hogyan magyarázod ezt az ellentmondást?
9. Azok a gyermekek, akiket Jézus ott megáldott, pár év múlva felnőttek. Feltehetőleg sokuk jó ember lett, másik részük pedig nem-annyira-jó. Néhányuk boldoggá vált, néhányuk nem. Gondolod, hogy Jézus áldásának hosszantartó hatása volt az életükre? Ha igen, ez miben nyilvánult meg?
Mit jelenthetett ez az áldás a későbbiekben az anyák számára, mikor a gyermekeiknek szembe kellett nézni az élet nehézségeivel?
Jó Hír: Lehet, hogy az anyák azt gondolták, hogy Jézus sosem felejti majd el a gyermeküket, akit megáldott. Bízhatunk benne, hogy ha a mi gyermekünkről van szó, ugyanezt fogja tenni.
© 2006 Glad Tidings Mission